Nugis Finem

Protože ve vzdělanější
společnosti je lepší život

Noc práva

Debaty, přednášky, besedy, workshopy, konference.
Malé sály i velké auly.

Prohlédněte si web aktuálního ročníku

Noc práva je festivalem, na kterém můžete očekávat desítky přednášek, seminářů, workshopů, divadelních představení, promítání filmů, exkurzí na různých institucích a mnoho dalšího. Všechno se točí okolo práva, ale jenom pro právníky to určitě není. Právě naopak - Noc práva pořádáme, abychom právo přinesli blíže k lidem.

Noc práva se každoročně koná 6. března (případně do budoucnosti alespoň v blízkosti k tomuto datu). Proč? Jedná se o významné výročí, protože 6. března 1920 byla vyhlášena a nabyla účinnosti Ústavní listina Československa. Když nepočítáme prozatímní ústavu z roku 1918, jedná se o první ústavněprávní dokument naší československé státnosti. V roce 2019 jsme uspořádali nultý ročník Noci práva, abychom si vše vyzkoušeli, tehdy v Brně za zapojení Nejvyššího soudu, Nejvyššího správního soudu a Právnické fakulty Masarykovy univerzity. Všechno to dopadlo na jedničku.

Proto jsme 6. března 2020 uspořádali oficiální první ročník festivalu Noci práva, a tohned ve třech městech – v Brně, v Olomouci a v Ostravě. Rok 2020 a konkrétně 6. března je významné datum, protože od výše zmíněného vyhlášení Ústavní listiny Československa uplynulo tímto datem přesně 100 let. Právě proto jsme si první ročník Noci práva nechali až na rok 2020 – na toto významné výročí.

Při organizaci Noci práva využíváme našich již téměř pětiletých zkušeností s organizací eventů na Právnické fakultě Univerzity Palackého, kde se začala psát naše historie. Navštívily nás už osobnosti jako bývalý velvyslanec USA Andrew Schapiro, moderátor Václav Moravec, šéfredaktor Erik Tabery, předseda Nejvyššího soudu Pavel Šámal, ústavní soudkyně Kateřina Šimáčková, spisovatel Petr Ludwig, chicagský profesor Michael Seng a další zajímavé osobnosti. Naše akce pořádáme už téměř pět let – a téměř pět let „vyprodáváme“ celou aulu Právnické fakulty. Tak moc jsou naše akce populární. Nyní ovšem nechceme plnit jenom auly fakult, chceme vám ukázat právo v praxi. Právě proto se můžete těšit na Noc práva.

John A. Gealfow

John A. Gealfow

hlavní koordinátor Noci práva

Mnoho lidí má pocit, že s právem se setkávají jenom párkrát za život. Smlouva ale není jenom listina podepisovaná u notáře např. při převodu nemovitosti, každý den uzavíráme klidně i desítky smluv. Každé nastoupení do tramvaje je uzavření přepravní smlouvy, když jdeme na meníčko na oběd, když nakupujeme v samoobsluze - to všechno jsou smlouvy. Právo je tedy všude kolem nás. Náš festival Noc práva vám ho chce ale přinést ještě blíže a ukázat vám jej z jiné perspektivy.. Snažíme se otevřít co nejvíce institucí, které právo aplikují, abyste mohli nahlédnout, jak tyto instituce zvnitřku fungují a jak lidé tam působící přemýšlejí. To je podle nás jeden z nejlepších způsobů, jak také pochopit právo a vyhnout se mnoha zbytečným problémům, které neznalost práva může přinést. Není to ale jenom o přednáškách a exkurzích - právo má také kulturní pozadí. To se snažíme ukázat také tím, že během Noci práva se koná mnoho divadelních představení a promítání filmů. Z Noci práva se snažíme udělat každoroční celorepublikovou akci a začátek března je čas, který byste měli mít v kalendáři.

Podpořte Noc práva

Festival Noci práva se snaží popularizovat právo - proto jsou také všechny akce, které jsou jeho součástí, bezplatné. Snažíme se, aby mělo co nejvíce lidí příležitost nahlédnout do míst, kam by se jinak neměly šanci dostat, a hovořit s lidmi, které jen tak nepotkáte. To množství práce, které za tím ale každý rok je, je nepředstavitelné. Všichni na tom pracujeme bez nároku na finanční odměnu, pronájmy prostor, cestovné řečníků, licenční poplatky za divadelní hry a filmy, tisk brožur, programů a dalších materiálů - asi nemusím shrnovat, jak velké částka toto všechno dohromady je. Jsme tedy rádi za každého, kdo nám klidně i dobrou částkou přispěje, abychom mohli každý ročník festivalu udělat ještě lepší než ten předchozí.

 

Zůstaňme v kontaktu!

Dejte nám Vaši e-mailovou adresu a my Vám jednou za čas pošleme zprávu
ze zákulisí o tom, co se událo a co se chystá.

načítání...

Jste přihlášený/á, děkujeme za zájem!

Zadejte prosím Vaši e-mailovou adresu.

Bohužel došlo k nějaké chybě, napište nám prosím na e-mail.

Spolek Nugis Finem vznikl, aby rozbil mýty, předsudky
a polopravdy o právu. Také proto název spolku v překladu
z latiny znamená „Dost nesmyslům“.

Web vytvořil Tomáš Hrkalík