Nugis Finem

Protože ve vzdělanější
společnosti je lepší život

Blog

Shromažďujeme know-how o právním vzdělávání. O ty nejzajímavější myšlenky se dělíme.

Co je to MOOC?

Ačkoliv mnoho lidí nezná přímo zkratku „MOOC“, o možnostech studia se dnes již obecně poměrně ví. Internet má sice stále ještě (možná navíc se zvyšující se intenzitou vzhledem k fenoménu fake news) pověst média, na kterém je třeba se mít neustále na pozoru ohledně informací, které obsahuje. Internet byl ale od počátku zamýšlen jako médium, které mělo přinést revoluci v tom, jak se dá pracovat s informacemi. Nejsou informace jako informace. Informování o konkrétních událostech po světě má poněkud jiný charakter než komplexní celky zevrubně pojednávající o nějaké oblasti vědy. Po roce 2000 se snahy o to přinášet kurzy v online prostředí a nabízet je velkému množství účastníků rozjely naplno. První krůčky měly formu obvykle jednoduššího e-learningu zpravidla ve formě textu, přičemž celá tato konstrukce měla být pouhou podporu klasické „offline“ výuky.

Otevřít příspěvek

Je MOOC skutečně mrtev?

Tento příspěvek je reakcí na článek Velké nadšení z MOOC už odpadlo. Co zůstalo? napsaný Emou Wiesnerovou. V tomto článku autorka prezentuje názory Michala Černého z Kabinetu informačních studií a knihovnictví na trendy, co se massive open online course, tedy MOOCů, týče. Jeho závěrem je, že MOOC kurzy jsou na ústupu. Že o ně klesá zájem, jejich míra dokončení je i u těch nejlepších asi 10 %, u ostatních je to ještě méně.

Otevřít příspěvek

Je informací hodně nebo málo?

Dnešní studenti mají k dispozici tolik studijních materiálů, že se nedá hovořit o tom, že by neměli z čeho studovat. Problém je přesně opačný – studijních materiálů je ohromné množství a spíše se v nich ztrácíme. Zvláště při studiu na některou ze souborných či státních závěrečných zkoušek je obtížné projít si vše, co jsme si předsevzali. A to i když se striktně držíme studijního plánu. I z toho, co jsme si přečetli, si často nepamatujeme tolik, kolik bychom chtěli.

Otevřít příspěvek

Zůstaňme v kontaktu!

Dejte nám Vaši e-mailovou adresu a my Vám jednou za čas pošleme zprávu
ze zákulisí o tom, co se událo a co se chystá.

načítání...

Jste přihlášený/á, děkujeme za zájem!

Zadejte prosím Vaši e-mailovou adresu.

Bohužel došlo k nějaké chybě, napište nám prosím na e-mail.

Spolek Nugis Finem vznikl, aby rozbil mýty, předsudky
a polopravdy o právu. Také proto název spolku v překladu
z latiny znamená „Dost nesmyslům“.